Mining Division 1 Fixtures & Results 2008/9

Return to Home Page

We list below the season's fixtures and results. Other Divisions and tables can be viewed by clicking the links below.

During the season I send out regular reports and League tables to a list of interested people. If you wish to be on this list, please email snookermag@aol.com If you were on the list last season, I will include you again unless you tell me otherwise. Graham

There are a number of Mailing List members whose email address is no longer valid. Please email snookermag@aol.com with your new email address if you wish to continue receiving reports. Thanks.

Division 2 Fixtures

Division 3 Fixtures

League tables

Mining Snooker Report

                             
                         
                         MINING DIVISION FIXTURES 2008/2009                 
                                SNOOKER DIVISION  1 

                    ALL MATCHES TO COMMENCE BEFORE 7.15 p.m.

26th September         
Illogan HI A 3 Four Lanes 2 (Alan Hurley 62 break) Godolphin Club 0 Clinton SC A 5 (Steve Downing 46, Scott Bray 40) Bell's Court 3 Lanner 2 Breage 3 Redruth B Rail 2 Penponds 4 Playing Place 1 (Simon Hosking 36 & 32 breaks) Clinton SC B 5 Redruth RBL 0 (Jeff Goldsworthy 42, Darren Murrish 36) St Day 5 Illogan HI B 0 3rd October
Clinton SC A 3 Illogan HI A 2 (Steve Downing 40 & 40, Alan Hurley 40, Rob Bennetts 39) Four Lanes 0 St Day 5 (John Dunn 38 & 35) Lanner 2 Godolphin Club 3 Redruth B Rail 3 Bell's Court 2 (played at Bell's Court) Playing Place 3 Breage 2 Redruth RBL 3 Penponds 2 Illogan HI B 1 Clinton SC B 4 (John Fisher 32 break) 10th October
Illogan HI A 5 Lanner 0 (Chris Isaacs 40 break) Four Lanes 0 Clinton SC A 5 Godolphin Club 2 Redruth B Rail 3 Bell's Court 3 Playing Place 2 (Bobby Southworth 41) Breage 2 Redruth RBL 3 Penponds 5 Illogan HI B 0 Clinton SC B 4 St Day 1 (Darren Davey 35, Jeff Goldsworthy 37) 17th October
Redruth B Rail 5 Illogan HI A 0 Lanner 2 Four Lanes 3 (Graham Allen 45 break) St Day 1 Clinton SC A 4 Playing Place 3 Godolphin Club 3 (Martyn Bawden 30 & 25) Redruth RBL 0 Bell's Court 5 Illogan HI B 0 Breage 5 Clinton SC B 2 Penponds 3 (Simon Hosking 35 break) 24th October
Illogan HI A 5 Playing Place 0 (Alan Hurley 48) Four Lanes 1 Redruth B Rail 4 (John Winn 32
Clinton SC A 5 Lanner 0 Godolphin Club 3 Redruth RBL 2 Bell's Court 3 Illogan HI B 2 Breage 2 Clinton SC B 3 Penponds 0 St Day 5 31st October
Redruth RBL 3 Illogan HI A 2 (Robert Charman 40 & 24) Playing Place 4 Four Lanes 1 Redruth B Rail 3 Clinton SC A 2 (John Winn 39, Steve Downing 40) St Day 4 Lanner 1 Illogan HI B 3 Godolphin Club 2 Clinton SC B 3 Bell's Court 2 Penponds 3 Breage 2 (Simon Hosking 44 & 50, Justin Watters 55) Results Cards to: Mr. L.G.Allen, 3,Carnarthen Moor, Carn Brea, Redruth TR15 3YQ. (Tel. 01209 714100) THESE MUST BE RECEIVED BY TUESDAY FOLLOWING MATCH. Div 1 Home Captains are asked to phone their result to the Results Secretary before noon on Saturday. NB: FULL Results can alternatively be emailed to snookermag@aol.com DIVISION 1 Page 2 7th November
Illogan HI A 2 Illogan HI B 3 Four Lanes 2 Redruth RBL 3 (Jake Stewart 39, Anthony Curnow 35) Clinton SC A 5 Playing Place 0 (Gary Bray 62, Steve Downing 61, Scott Bray 57 & 39) Lanner 1 Redruth B Rail 4 Godolphin Club 2 Clinton SC B 3 (Darren Murrish 31) Bell's Court 3 Penponds 2 Breage 3 St Day 2 (Andy Hicks 54) 14th November
Clinton SC B 0 Illogan HI A 5 (Alan Hurley 41) Illogan HI B 2 Four Lanes 3 (Ryan Curnow 33 & 24) Redruth RBL 2 Clinton SC A 3 Playing Place 4 Lanner 1 (Roger Golley 38) St Day 3 Redruth B Rail 2 (Mark Bray 43) Penponds 5 Godolphin Club 0 (Simon Hosking 67) Breage 0 Bell's Court 5 (Paul Williams 56) 21st November
Illogan HI A 4 Penponds 1 (Alan Hurley 30, Gareth Ball 30) Four Lanes 4 Clinton SC B 1 Clinton SC A 4 Illogan HI B 1 Lanner 0 Redruth RBL 5 Redruth B Rail 3 Playing Place 2 (Thornton Crawford 42) Godolphin Club 1 Breage 4 Bell's Court 1 St Day 4 (Paul Williams 34) 28th November
Breage 1 Illogan HI A 4 Penponds 4 Four Lanes 1 Clinton SC B 1 Clinton SC A 4 (Darren Davey 30, Steve Downing 57) Illogan HI B 4 Lanner 1 Redruth RBL 1 Redruth B Rail 4 St Day 4 Playing Place 1 (played 20/11/08) Bell's Court 5 Godolphin Club 0 (Andy Hicks 70) 5th December
Illogan HI A 4 Bell's Court 1 (Rob Bennetts 52 & 31) Four Lanes 3 Breage 2 Clinton SC A 3 Penponds 2 Lanner 3 Clinton SC B 2 Redruth B Rail 2 Illogan HI B 3 (Mike Jenkin 38) Playing Place 3 Redruth RBL 2 (Rob Charman 68, Martyn Bawden 36) Godolphin Club 2 St Day 3 12th December
Godolphin Club 1 Illogan HI A 4 Bell's Court 4 Four Lanes 1 (Paul Williams 50) Breage 2 Clinton SC A 3 (Phil Lane 53, Steve Downing 50) Penponds 4 Lanner 1 (Keith Hosking 70, Cornie Piredda 34) Clinton SC B 3 Redruth B Rail 2 Illogan HI B 0 Playing Place 5 St Day 5 Redruth RBL 0 19th December
Illogan HI A 5 St Day 0 Four Lanes 2 Godolphin Club 3 Clinton SC A 4 Bell's Court 1 Lanner 1 Breage 4 Redruth B Rail 4 Penponds 1 (Neil Rowe 43) Playing Place 3 Clinton SC B 2
Redruth RBL 4 Illogan HI B 1 DIVISION 1 Page 3 2nd January
Illogan HI B 0 St Day 5 Redruth RBL 1 Clinton SC B 4 Playing Place 3 Penponds 2 Redruth B Rail 1 Breage 4 Lanner 1 Bell's Court 4 Clinton SC A 4 Godolphin Club 1 Four Lanes 1 Illogan HI A 4 (Chris Isaacs 53, Rob Bennetts 35, Nick Mutter 32, Ryan Curnow 32) 9th January
Clinton SC B 4 Illogan HI B 1 Penponds 4 Redruth RBL 1 Breage 2 Playing Place 3 Bell's Court 2 Redruth B Rail 3 Godolphin Club 5 Lanner 0 St Day 2 Four Lanes 3 Illogan HI A 1 Clinton SC A 4 16th January
St Day 1 Clinton SC B 4 Illogan HI B 2 Penponds 3 Redruth RBL 3 Breage 2 Playing Place 2 Bell's Court 3 (Andy Hicks 82, Bobby Southworth 31 & 44, Paul Williams 33) Redruth B Rail 2 Godolphin Club 3 Clinton SC A 5 Four Lanes 0 (Gary Bray 60, Phil Lane 50, Steve Downing 32) Lanner 1 Illogan HI A 4 (Chris Isaacs 42 & 42) 23rd January
Penponds 4 Clinton SC B 1 Breage 1 Illogan HI B 4 Bell's Court 3 Redruth RBL 2 (Chris Mason 40,25,20) Godolphin Club 3 Playing Place 2 Clinton SC A 4 St Day 1 (Phil Lane 48 bt Carl Boundy 54) Four Lanes 3 Lanner 2 Illogan HI A 4 Redruth B Rail 1 30th January
St Day 2 Penponds 3 (John Dunn 42, Simon Hosking 37) Clinton SC B 3 Breage 2 (Darren Davey 60, Dan Spry 50, Graham Beard 31 &24) Illogan HI B 0 Bell's Court 5 Redruth RBL 1 Godolphin Club 4 (Dave Liddicoat 42) Lanner 0 Clinton SC A 5 (Steve Downing 101 cl) Redruth B Rail 3 Four Lanes 2 (Neil Rowe 36 beat Andrew Phillips 37) Playing Place 3 Illogan HI A 2 (Phil Davey 53, Chris Isaacs 37) 6th February
Breage 3 Penponds 2 (Simon Hosking 53) Bell's Court 3 Clinton SC B 2 (Andy Hicks 62) Godolphin Club 2 Illogan HI B 3 (Chris Timmins 54) Lanner 1 St Day 4 Clinton SC A 3 Redruth B Rail 2 (Phil Lane 75) Four Lanes 0 Playing Place 5 (Chris Bassett 36 & 26) Illogan HI A 4 Redruth RBL 1 (Nick Mutter 44) 13th February
St Day 4 Breage 1 (Terry Kempe 32 lost to Ryan Gilbert) Penponds 2 Bell's Court 3 (Andy Hicks 70 & 56, Bobby Southworth 66, Stuart Lugg 41) Clinton SC B 4 Godolphin Club 1 (Darren Davey 38) Redruth B Rail 5 Lanner 0 Playing Place 0 Clinton SC A 5 (Gary Bray 47, Phil Lane 38, Steve Downing 32) Redruth RBL 1 Four Lanes 4 (Ryan Curnow 37) Illogan HI B 1 Illogan HI A 4 Rob Bennetts 60, Victor Wills (B team) 51, Chris Isaacs 30) DIVISION 1 Page 4 20th February
Bell's Court 4 Breage 1 (Bobby Southworth 108, Andy Hicks 40 & 46, Paul Williams 40) Godolphin Club 2 Penponds 3 Redruth B Rail 1 St Day 4 (Dave Annear 36) Lanner 2 Playing Place 3 Clinton SC A 5 Redruth RBL 0 (Scott Bray 48, Gary Bray 47) Four Lanes 5 Illogan HI B 0 (Ryan Curnow 41) Illogan HI A 4 Clinton SC B 1 (Rob Bennetts 66) 27th February
St Day 1 Bell's Court 4 (Andy Hicks 70 & 54) Breage 2 Godolphin Club 3 Playing Place 1 Redruth B Rail 4 Redruth RBL 3 Lanner 2 Illogan HI B 0 Clinton SC A 5 (Steve Downing 81, Phil Lane 39) Clinton SC B 4 Four Lanes 1 (Dan Spry 36, Ryan Curnow 32 & 24) Penponds 1 Illogan HI A 4 (Rob Bennetts 44 bt Dave Trembath 36, Nick Mutter 43, Alan Hurley 41) 6th March
Godolphin Club 0 Bell's Court 5 (Andy Hicks 72, Paul Williams 44)
Playing Place 3 St Day 2 Redruth B Rail 3 Redruth RBL 2 (John Winn 41 break) Lanner 1 Illogan HI B 4 (Victor Wills 30) Clinton SC A 3 Clinton SC B 2 (Gary Bray 54, Phil Lane 46) Four Lanes 2 Penponds 3 (Matt Williams 38 & 23) Illogan HI A 5 Breage 0 (Alan Hurley 69, Chris Isaacs 47) 13th March
St Day 3 Godolphin Club 2 (Andy Hicks 108 break) Redruth RBL 2 Playing Place 3 Illogan HI B 3 Redruth B Rail 2 Clinton SC B 3 Lanner 2 (Darren Davey 30) Penponds 2 Clinton SC A 3 (Keith Hosking 40, Steve Downing 70, Phil Lane 36) Breage 4 Four Lanes 1 Bell's Court 2 Illogan HI A 3 20th March
Redruth RBL 2 St Day 3 (John Dunn 75 break) Playing Place 4 Illogan HI B 1
Redruth B Rail 4 Clinton SC B 1 (Jason Kempthorne 51) Lanner 1 Penponds 4 Clinton SC A 3 Breage 2 Four Lanes 3 Bell's Court 2 (Paul Williams 39- lost, Chris Mason 38) Illogan HI A 4 Godolphin Club 1 27th March
Illogan HI B 2 Redruth RBL 3 Clinton SC B 3 Playing Place 2 Penponds 1 Redruth B Rail 4 Breage 4 Lanner 1 Bell's Court 2 Clinton SC A 3 (Phil Lane 54) Godolphin Club 1 Four Lanes 4 (Ryan Curnow 42) St Day 3 Illogan HI A 2 *Clinton SC A Champions, Illogan HI A Runners-up We hope you have enjoyed the season. Many thanks to captains or club secretaries for sending or telephoning your results promptly.