Mining Division 1 Fixtures & Results 2009/10

Return to Home Page

We list below the season's fixtures and results. Other Divisions and tables can be viewed by clicking the links below.

During the season I send out regular reports and League tables to a list of interested people. If you wish to be on this list, please email snookermag@aol.com If you were on the list last season, I will include you again unless you tell me otherwise. Graham

There are a number of Mailing List members whose email address is no longer valid. Please email snookermag@aol.com with your new email address if you wish to continue receiving reports. Thanks.

Division 2 Fixtures

Division 3 Fixtures

League tables

Mining Snooker Report

                             
                         MINING DIVISION FIXTURES 2009/2010                 
                                SNOOKER DIVISION 1 

                    ALL MATCHES TO COMMENCE BEFORE 7.15 p.m.

25th September         
Illogan HI A 4 St Day 1 (Carl Boundy 30 break) Four Lanes - BYE Godolphin Club 0 Penponds A 5 Breage 2 Redruth B Rail 3 Penponds B 2 Playing Place 3 Clinton SC B 3 Bell's Court 2 Clinton SC A 5 Illogan HI B 0 2nd October
Four Lanes 2 Illogan HI A 3 (Rob Bennetts 45 & 31) St Day 1 Clinton SC A 4 Penponds A - BYE Redruth B Rail 3 Godolphin Club 2 Playing Place 3 Breage 2 (Chris Bassett 30) Bell's Court 2 Penponds B 3 (Andy Hicks 109 break) Illogan HI B 1 Clinton SC B 4 9th October
Illogan HI A 1 Penponds A 4 St Day 4 Four Lanes 1 (Carl Boundy 36,23 & 23, CTerry Kempe 29, Ryan Curnow 32) Redruth B Rail - BYE Godolphin Club 3 Playing Place 2 Breage 2 Bell's Court 3 Penponds B 2 Illogan HI B 3 Clinton SC B 1 Clinton SC A 4 (Steve Downing 67, Gary Bray 45) 16th October
Redruth B Rail 1 Illogan HI A 4
Penponds A 4 St Day 1 Clinton SC A 3 Four Lanes 2 (Gary Bray 43 break) Playing Place - BYE Bell's Court 4 Godolphin Club 1 Illogan HI B 2 Breage 3 (Maurice Hicks 43 break) Clinton SC B 4 Penponds B 1 23rd October
Illogan HI A 4 Playing Place 1 (Alan Hurley 38 break) St Day 1 Redruth B Rail 4 (John Winn 37 brerak) Four Lanes 0 Penponds A 5 (Simon Hosking 38 break) Bell's Court - BYE Godolphin Club 1 Illogan HI B 4 Breage 4 Clinton SC B Penponds B 2 Clinton SC A 3 30th October
Bell's Court 2 Illogan HI A 3 Playing Place 1 St Day 4 Redruth B Rail 3 Four Lanes 2 Clinton SC A 3 Penponds A 2 (Steve Downing 67 , Cornie Piredda 38) Illogan HI B - BYE Clinton SC B 2 Godolphin Club 3 Penponds B 4 Breage 1 (Steve Fisher 40 break) Results Cards to: Mr. L.G.Allen, 3,Carnarthen Moor, Carn Brea, Redruth TR15 3YQ. (Tel. 01209 714100) THESE MUST BE RECEIVED BY TUESDAY FOLLOWING MATCH. Div 1 Home Captains are also asked to phone or email their result to the Results Secretary before noon on Saturday. Email full results and frame scores to: snookermag@aol.com DIVISION 1 Page 2 6th November
Illogan HI A 4 Illogan HI B 1 (Alan Hurley 82 break) St Day 2 Bell's Court 3 (Bobby Southworth 90, Anthony Williams 64, John Dunn 35) Four Lanes 4 Playing Place 1 (Ryan Curnow 46 break) Penponds A 2 Redruth B Rail 3 Clinton SC B - BYE Godolphin Club 4 Penponds B 1 Breage 0 Clinton SC A 5 (Gary Bray 52, Justin Nurse 39, Phil Lane 33, Scott Bray 33) 13th November
Clinton SC B 2 Illogan HI A 3 Illogan HI B 0 St Day 5 Bell's Court 3 Four Lanes 2 (Paul Williams 45) Playing Place 1 Penponds A 4 Clinton SC A 4 Redruth B Rail 1 Penponds B - BYE Breage 4 Godolphin Club 1 20th November
Illogan HI A 4 Penponds B 1 (Nick Mutter 60, Rob Bennetts 41 & 26) St Day 2 Clinton SC B 3 Four Lanes 3 Illogan HI B 2 (Ryan Curnow 58, Julian Osborne 30 & 23) Penponds A 3 Bell's Court 2 Redruth B Rail 2 Playing Place 3 (Mike Jenkin 50, Martyn Bawden 46) Breage - BYE Godolphin Club 3 Clinton SC A 2 27th November
Breage 2 Illogan HI A 3 (Alan Hurley 46) Penponds B 2 St Day 3 Clinton SC B 2 Four Lanes 3 (Ryan Curnow 33 & 22, Darren Murrish 30)
Illogan HI B 1 Penponds A 4 Bell's Court 4 Redruth B Rail 1 (Bobby Southworth 44. Nathan Bastin 32) Clinton SC A 4 Playing Place 1 Godolphin Club - BYE 4th December
Illogan HI A 5 Godolphin Club 0 (Alan Hurley 84 break) St Day 3 Breage 2 (Roy Good 32) Four Lanes 5 Penponds B 0 (Ryan Curnow 63) Penponds A 3 Clinton SC B 2 (Darren Davey 63, Dan Spry 32) Redruth B Rail 5 Illogan HI B 0 Playing Place 1 Bell's Court 4 Clinton SC A - BYE 11th December Illogan HI A - BYE Godolphin Club 2 St Day 3 Breage 3 Four Lanes 2 Penponds B 0 Penponds A 5 (Keith Hosking 42, Simon Hosking 35) Clinton SC B 3 Redruth B Rail 2 Illogan HI B 3 Playing Place 2 (Martyn Bawden 60) Clinton SC A 3 Bell's Court 2 18th December
Illogan HI A 1 Clinton SC A 4 (Phil Lane 78, Rob Bennetts 35- lost to Steve Downing) St Day - BYE Four Lanes 3 Godolphin Club 2 (Tim Johnson 37, Ryan Curnow 36 & 21)(30th Dec) Penponds A 5 Breage 0 (Stuart Lugg 33, Simon Hosking 31) Redruth B Rail 5 Penponds B 0 (Neil Rowe 54) Playing Place 3 Clinton SC B 2 Bell's Court 5 Illogan HI B 0 25th December & 1st January - No Matches DIVISION 1 Page 3 8th January
Illogan HI B 1 Clinton SC A 4 Bell's Court 4 Clinton SC B 1 Playing Place 2 Penponds B 3 Redruth B Rail 2 Breage 3 Penponds A 3 Godolphin Club 2 Four Lanes - BYE St Day 3 Illogan HI A 2 (Chris isaacs 35, Alan Hurley 32) 15th January
Clinton SC B 3 Illogan HI B 2 Penponds B 1 Bell's Court 4 (Chris Mason 44) Breage 3 Playing Place 2 Godolphin Club 1 Redruth B Rail 4 Penponds A - BYE Clinton SC A 5 St Day 0 Illogan HI A 3 Four Lanes 2 (Alan Hurley 31 & 38, Chris Isaacs 34) 22nd January
Clinton SC A 5 Clinton SC B 0 (Phil Lane 32 & 30) Illogan HI B 3 Penponds B 2 Bell's Court 2 Breage 3 Playing Place 5 Godolphin Club 0 Redruth B Rail - BYE Four Lanes 1 St Day 4 (Dave Annear 48) Penponds A 3 Illogan HI A 2 29th January
Penponds B 2 Clinton SC B 3 Breage 4 Illogan HI B 1 Godolphin Club 3 Bell's Court 2 Playing Place - BYE Four Lanes 1 Clinton SC A 4 (Phil Lane 48, Scott Bray 64, Gary Bray 32)
St Day 4 Penponds A 1 Illogan HI A 3 Redruth B Rail 2 5th February
Clinton SC A 5 Penponds B 0 Clinton SC B 4 Breage 1 Illogan HI B 4 Godolphin Club 1 Bell's Court - BYE Penponds A 5 Four Lanes 0 (Simon Hosking 34, Jake Stewart 32) Redruth B Rail 2 St Day 3 (Carl Boundy 48) Playing Place 0 Illogan HI A 5 12th February
Breage 3 Penponds B 2 Godolphin Club 2 Clinton SC B 3 Illogan HI B - BYE Penponds A 3 Clinton SC A 2 Four Lanes 2 Redruth B Rail 3 St Day 4 Playing Place 1 (Carl Boundy 63) Illogan HI A 5 Bell's Court 0 19th February
Clinton SC A 4 Breage 1 Penponds B 4 Godolphin Club 1 (Steve Fisher 42) Clinton SC B - BYE Redruth B Rail 0 Penponds A 5 (Dave Martin 64, Simon Hosking 41) Playing Place 3 Four Lanes 2 Bell's Court 4 St Day 1 (Bobby Southworth 43 & 31, Paul Williams 35) Illogan HI B 2 Illogan HI A 3 (Richard May 37, Alan Hurley 40 & 33, Nick Mutter 44) DIVISION 1 Page 4 26th February
Godolphin Club 1 Breage 4 Penponds B - BYE Redruth B Rail 2 Clinton SC A 3 Penponds A 4 Playing Place 1 (Simon Hosking 40) Four Lanes 3 Bell's Court 2 St Day 4 Illogan HI B 1 (Terry Kempe 48, Dave Annear 41) Illogan HI A 3 Clinton SC B 2 (Darren Davey 50) 5th March
Clinton SC A 4 Godolphin Club 1 Breage - BYE Playing Place 1 Redruth B Rail 4 Bell's Court 1 Penponds A 4 Illogan HI B 4 Four Lanes 1 (Keith Philp 31) Clinton SC B 1 St Day 4 Penponds B 2 Illogan HI A 3 (Rob Bennetts 32) 12th March
Godolphin Club - BYE Playing Place 1 Clinton SC A 4 Redruth B Rail 0 Bell's Court 5 Penponds A 5 Illogan HI B 0 (Jake Stewart 60 beat Darren Jenkin 39) Four Lanes 2 Clinton SC B 3 (Ryan Curnow 46) St Day 3 Penponds B 2 (Dave Annear 44) Illogan HI A 3 Breage 2 (Nathan Strick 44) 19th March Clinton SC A - BYE Bell's Court 3 Playing Place 2 Illogan HI B 3 Redruth B Rail 2 Clinton SC B 0 Penponds A 5 Penponds B 4 Four Lanes 1 Breage 3 St Day 2 Godolphin Club 1 Illogan HI A 4 26th March
Bell's Court 1 Clinton SC A 4 (Bobby Southworth 43,Steve Downing 42, Scott Bray 40, Graham Denning 30 & 20) Playing Place 2 Illogan HI B 3 (Thornton Crawford 31) Redruth B Rail 4 Clinton SC B 1 Penponds A 4 Penponds B 1 Four Lanes 3 Breage 2 (Ryan Curnow 40) St Day 5 Godolphin Club 0 (Carl Boundy 43, John Dunn 31) Illogan HI A - BYE 2nd April
Illogan HI B 1 Bell's Court 4 Clinton SC B 3 Playing Place 2 Penponds B 1 Redruth B Rail 4 Breage 3 Penponds A 2 Godolphin Club 3 Four Lanes 2 St Day - BYE Clinton SC A 5 Illogan HI A 0 CLINTON SC A are champions, Penponds A are runners-up. We hope you have enjoyed the season. Many thanks to captains, club secretaries or club contacts for sending, emailing or telephoning your results promptly.